In de aanloop naar het WK voetbal 2026
Wij willen u in dit artikel informatie aanleveren over het Wereld Kampioenschap Voetbal 2026 en de rol die Spartaan’20 daarin speelt. In de toekomst kijken kan niet zonder een terugblik op het verleden. We beginnen derhalve met een paar herinneringen, daar waar de WK en de Spartaangeschiedenis een aantal raakpunten heeft.
Wij brengen u het Maasstad Toernooi in herinnering. Tussen 1957 en 2015 organiseerde Spartaan’20 dit toernooi voor A spelers, Onder19 spelers, zoals ze tegenwoordig worden aangeduid. Vele gerenommeerde clubs (uit binnen- en buitenland) kwamen met hun beste spelers naar dit toernooi, omdat het voor de talenten in opleiding een geweldige les in de ontwikkeling tot voetbalprof bleek te zijn.
In het verleden zijn er vele voetbaltalenten op de Oldegaarde actief geweest in competitieverband, of op die voetbaltoernooien. Later werden zij wereldberoemd door internationale successen te behalen. Die talenten speelden zowel vóór als tegen Spartaan’20. Zij hadden de Nederlandse nationaliteit, of soms speelden zij het WK namens hun geboorteland.
Een bescheiden greep uit deelnemers aan het Maasstad Toernooi van Spartaan’20.
- Talenten die ooit tot beste speler van het Maasstad Toernooi werden uitgeroepen en later op een WK uitkwamen: Marc Overmars, Ruud van Nistelrooij voor Oranje en Haris Medunjanin voor Bosnië-Herzegovina.
- In de finale van het Maasstadtoernooi in 1999 stonden voor Ajax drie spelers op het veld, die we later terugzagen in de WK Finale 2010 (Spanje – Nederland) in Zuid-Afrika, Maarten Stekelenburg, Johny Heitinga en Rafael van der Vaart.
- Het door Spartaan’20 opgeleide talent Bruno Martins Indi haalde in 2014 met Oranje een ereplaats, 3e na winst op organisator Brazilië.
Het komende WK in Mexico, de Verenigde Staten en Canada kent opnieuw dwarsverbanden met Spartaan’20, want spelers die ooit ons zwarte shirt droegen komen nu uit voor Oranje (Denzel Dumfries), Curaçao (Ar’Jany Martha en Sherel Floranus) en Kaapverdië (Gary Mendes Rodrigues, Sidney Lopes Cabral en Jamiro Monteira Varenga)
Buiten het zestal geselecteerden hoopten we stiekem op meer Spartaanse inbreng. Bijvoorbeeld Nigel Thomas (Curaçao) en Rodny Lopes Cabral (Kaapverdië) hadden er best bij mogen zitten, maar alleen de “stand by” positie van Lutsharel Geertruida bij Oranje had tot uitbreiding van de lijst kunnen leiden. Inmiddels is die mogelijkheid afgevallen.
Is de lijst compleet? Of zien we iemand over het hoofd? Laat het ons gerust weten.
Jammer dat Aruba, Indonesië en Suriname zich niet wisten te plaatsen. Wie weet hoeveel oud Spartaan’20 spelers er dan bij zouden zijn gekomen?
Ed Goverde en Willem van der Est.



