NieuwsNieuws 2026/2027

DEEL: 2
70 jaar Kamp Ahoy
door Andre Tolenaar

Vanuit een katholieke kerkelijke stichting is in 1954 het Kamphuis Ahoy, in de bossen van de Gemeente Oosterhout, geopend. Het ligt aan de rand van de Vrachelse heide. Financier Piet Lap van Leonidas en o.a. Wout van Gorp en Broeder Landoald namens Spartaan, vertegenwoordigen de twee katholieke verenigingen.

In 1954 wordt het kamp voor het eerst gebruikt door Leonidas. Spartaan gaat voor het eerst in 1955, onder leiding van de Broeders van Saint Louis, die allen onderwijzer zijn op katholieke Lagere Scholen in Rotterdam-Zuid. Broeder Landoald nodigt de ouders van de jeugdleden uit om hun kinderen mee te laten gaan naar het kamp, met de woorden: “een fijne week in Gods vrije natuur, verkregen voor ziel en lichaam”. Leonidas is steeds de eerste bezoeker en Spartaan volgt al die jaren onmiddellijk daarna.

Dit jaar dus voor de 70ste keer!

Het zomerse hoogtepunt voor de Spartaanjeugd is KAMP AHOY, dat wordt georganiseerd voor de C-junioren en de Adspiranten. Veel kinderen komen uit gezinnen, waar het geld verstandig moet worden besteed, dus er wordt maar een geringe bijdrage gevraagd. Voor sommige kinderen is het kamp het enige en mooiste vakantiemoment.

Uiteraard is een goede voorbereiding al eerder begonnen, want er gaan zo’n 75 kinderen en 30 begeleiders mee naar Oosterhout, inclusief een volledige keukenstaf. Naast de spannende voetbalcompetitie zijn er allerlei activiteiten, zoals bosspellen en tafeltennis. Een vrachtwagen, al jaren geleverd door Laurens Smeets van Smeets Ferry BV, rijdt vol bagage en attributen vooruit. De leiders en kinderen gingen vroeger met de fiets of vervoer van ouders, maar nu rijdt al vele jaren een mooie bus naar Oosterhout.

Activiteiten
Om een beetje bekend te worden met het kamp is een wandeling voor nieuwelingen altijd handig. Zo leren ze o.a. ”het zwarte weggetje” en de “Joodse begraafplaats” kennen en de binnenplaats, waar het afwassen en afdrogen na de maaltijd plaatsvindt. Corvee omvat een aantal taken dat moet worden uitgevoerd. De traditionele wedstrijd LEIDERS vs JEUGD op woensdag trekt de aandacht van Spartanen en ook sommige ouders maken een bezoek aan het kamp van hun kinderen.

Andere activiteiten zijn Bosspellen, Dropping, Zwemmen in De Warande en de Bonte Avond op de vrijdag voor de terugreis. Men staat telkens verbaasd over wat er allemaal op het toneel verschijnt aan cabaret, zang en hilarische voordrachten. Na een uitbundige laatste avond en een onrustige nacht voor de leiding, is er de volgende ochtend veel te doen. Schoonmaken, opruimen, inpakken en inladen gaan vooraf aan een tijdig vertrek. Bij  aankomst op de club wordt alles weer uitgeladen, gesorteerd en opgeruimd. Vergeten en/of verloren voorwerpen worden uitgestald ten behoeve van de jonge eigenaren en hun ouders. Vermoeid maar tevreden vertrekt men daarna huiswaarts.

Het was weer onvergetelijk!

 

                    KAMPLIED
Spartaan op kamp, dat is een Feesie
Voor onze C’s en Benjamins
Het was zo mooi, we komen terug hoor
Het volgend jaar zijn wij weer bij elkaar.